1

شستشوی روتختی | راهنمای کامل و گام به گام

بهترین روش برای شست و شوی انواع روتختی

کیفیت خواب به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از آنها پاکیزگی ملحفه‌ها و روتختی است. لحاف روتختی هرچند وقت یک‌بار نیاز به شستشو دارد، زیرا با پوست بدن در ارتباط مستقیم است و باید همیشه تمیز و عاری از آلودگی باشد. روتختی‌ها جنس‌، طرح‌ و رنگ‌های مختلف دارند؛ سوال اینجاست که چگونه لحاف روتختی را بشوییم؟ بهتر است آن را با دست بشوییم یا از ماشین لباسشویی استفاده کنیم؟ برای دانستن نحوه‌ی شستشوی روتختی با راهنمای اکتیو کلینرز در این مقاله، همراه باشید.

نحوه شستشوی روتختی در خانه

شستن روتختی در خانه کار ساده ای نیست به همین دلیل است که بیشتر افراد برای راحتی و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، شستن روتختی‌های خود را به خشکشویی‌ها می‌سپارند. ولی اگر همچنان اصرار دارید که این کار را در خانه انجام دهید، باید نکات نسبتاً زیادی را در این رابطه در نظر بگیرید.

از این جهت می‌توانید از خدمات خشکشویی کالای خواب اکتیوکلینرز استفاده کنید و از ملحفه‌ و روتختی‌های تمیز و اتو شده لذت ببرید. با لکه‌ها و بوها خداحافظی کنید زیرا ما بهترین شکل ممکن روتختی شما را تمیز و ضدعفونی می‌کنیم. سفر شما به یک خواب آرام و راحت با اکتیو کلینرز شروع می‌شود!

برچسب روتختی را با دقت بخوانید

پیش از هر کاری لیبل روتختی را بخوانید. روی بسیاری از آن‌ها نوشته شده که روتختی باید خشکشویی شود. ولی اگر امکان شستشو در خانه وجود داشته باشد باید بدانید که چه شرایطی را برای شستشوی آن باید رعایت کنید.

روتختی را با دقت بررسی کنید

پیش از شستن لحاف روتختی در ابتدا باید آن را بررسی کنید و از کوچک‌ترین پارگی‌ها غافل نشوید. این پارگی‌ها هنگام شست‌وشو با دست یا با ماشین لباسشویی بیشتر خواهند شد. ابتدا آن‌ها را بدوزید و سپس اقدام به شست‌وشوی روتختی کنید. روتختی‌هایی که کارشده هستند و برای تزئین آن‌ها از تور، ملیله یا مروارید استفاده شده است،‌ حساسیت بالایی دارند و باید برای شستشو به خشکشویی‌ها سپرده شوند و یا با دست شسته شوند. شسشتوی روتختی های مخمل و ابریشمی را هم حتما به خشکشویی‌ها بسپارید.

رنگ دادن روتختی را تست کنید

تست رنگ دادن

خیلی مهم است که پیش از شستن روتختی تست رنگ دهی را روی آن انجام داده باشید. به این منظور یک تکه پارچه سفید را خیس کنید و به آرامی به روی قسمت‌های رنگی روتختی بکشید. اگر پارچه رنگی شد، به هیچ عنوان ریسک نکنید و شستشوی روتختی را به خشکشویی بسپارید.

پیش از شستن روتختی لکه ها را برطرف کنید

روتختی را با دقت بررسی کنید و در صورتی که لکه ای روی آن وجود داشت، ابتدا آن را از بین برده و پس از آن اقدم به شستشوی روتختی نمایید. اگربه دنبال بهترین راهکارها برای از بین بردن لکه‌های رو تختی و ملحفه هستید حتما به نوشته پاک کردن لکه از روی ملحفه سر بزنید.

بررسی وزن روتختی

پیش از انتخاب روش شستشوی روتختی، با دقت وزن آن را در نظر بگیرید. منظور از در نظر گرفتن وزن، وزن پس از آبگیری است. زیرا برخی از روتختی ها آب زیادی جذب می کنند و آنقدر سنگین می شوند که ممکن است از وزن مجاز ماشین لباسشویی عبور کنند و باعث صدمه به آن شوند. شستشوی این نوع روتختی ها را به خشکشویی بسپارید یا آنها را با دست بشویید.

شستن روتختی با دست

نکته ای که برای شستشوی روتختی با دست باید در نظر داشته باشید خیس کردن آن قبل از شستشو است. روتختی را باید از چند ساعت تا یک روز کامل پیش از شستشو، با آب و شوینده خیس کنید. دمای آب باید بالاترین دمای نوشته شده روی برچسب روتختی باشد و در صورتی که راهنمای شستشو نداشته باشد از راهنمای شستشوی ملحفه‌ها استفاده کنید.

 به طور کلی بهترین شوینده برای شستن روتختی، شوینده های ملایم مثل مایع لباسشویی یا شامپوها هستند و بهتر است به طور کلی از شوینده های آنزیم‌دار استفاده نشود. از آنجاییکه مرحله آبگیری در شستشو با دست کامل انجام نمی‌شود بهتر است پیش از پهن کردن روتختی، آن را چند ساعت در ظرف سبدی قرار دهید تا آب آن کامل گرفته شود و بعد آن را روی بند رخت پهن کنید. نور خورشید به عنوان ضدعفونی کننده طبیعی شناخته می‌شود و بهتر است در صورت امکان حتما لحاف روتختی را در آفتاب خشک کنید.

شستشوی روتختی با ماشین لباسشویی

روتختی را به تنهایی به صورت گرد و لوله شده در ماشین لباسشویی قرار دهید. دمای آب را روی گرم‌ترین دمای نوشته شده روی لیبل قرار دهید. اگر روتختی شما لیبل ندارد، با توجه به جنس آن، دمای آب ماشین لباسشویی را تنظیم کنید. می‌توانید از راهنمای شستشوی ملحفه‌ی اکتیوکلینرز برای شستشوی روتختی‌ها هم استفاده کنید.

راهنمای شستشوی ملحفه ها

فقط در نظر داشته باشید روتختی‌ها جذب آب بالایی دارند و باید تنظیمات ماشین لباسشویی روی برنامه‌هایی که آبگیری بیشتری دارند، تنظیم شود. همچنین می‌توانید راهنمای شستشوی ملحفه را نیز مطالعه نمایید.

شستشوی روتختی تور یا دانتل

نحوه ی شستن روتختی تور یا دانتل

برای شستشوی این مدل روتختی‌ها باید در نظر داشته باشید که این نوع پارچه‌ها بسیار حساس هستند و به دلیل جنس خاصی که دارند، گرد و غبار بیشتری را هم به خود جذب می‌کنند و نیاز به شستشوی منظم دارند. توصیه کارشناسان، خشکشویی این مدل روتختی‌ها است؛ ولی اگر می‌خواهید آنها را در خانه بشویید باید بدانید شستشو با دست، روش بهتری است و اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید، دمای آب 30 درجه و پایین‌ترین درجه شستشوی ماشین را انتخاب کنید.

شستشوی روتختی ساتن

شستشوی روتختی ساتن

اگر جنس ساتن روتختی شما از نوع پلی‌استر باشد، شستن آن راحت و بدون دردسر خواهد بود. اما اگر در ساختار روتختی ساتن، ابریشم به کار رفته باشد، مانند هر پارچه‌ی گران قیمتی نیاز به مراقبت‌های خاص هنگام شستشو دارد. برای حفظ لطافت و درخشش آن، بهتر است آنها را با دست و آب سرد بشویید.

شستشوی روتختی ترمه

شستشوی روتختی ترمه

روتختی ترمه یکی از انواع روتختی است که بیشتر در خانه‌های قدیمی دیده می‌شود. امروزه افرادی هم که به سبک‌های دکوراسیون سنتی علاقه دارند از روتختی ترمه استفاده می‌کنند. با توجه اینکه پارچه ترمه، از الیاف ابریشم طبیعی و رنگ‌های طبیعی تولید می‌شود؛ حساسیت بالایی نسبت به پارچه‌های دیگر دارد. ترمه‌هایی که رنگ‌ها گیاهی است را می‌توان با آب سرد و شوینده‌های معمول بدون آنزیم شست.

اما اگر رنگ‌های مصنوعی در آن‌ها به کار رفته، بهتر است برای شستشو به خشکشویی سپرده شود تا از روش‌های خاص برای شستن آن استفاده کنند. معمولا پارچه‌های بزرگ ترمه مانند روتختی را در ماشین لباسشویی‌های خانگی شستشو نمی‌دهند چون این پارچه‌ها حساسیت بسیار بالایی دارند و امکان آسیب رسیدن به آن‌ها زیاد است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *